Info o topidlech:

Kamna:

účel:  Dodávání tepelné energie do vytápěných prostor

Účinnost: 85%

Kachlová kamna mají díky své konstrukci vysokou účinnost a mohou být  plnohodnotným a hlavním zdrojem vytápění celého domu.

Podle konstrukce se kamna rozdělují na lehká, polotěžká a těžká.

 

Lehká kamna mají konstrukci uzpůsobenou tak, aby v krátkém čase předala tepelný výkon. Teplota povrchu pláště je asi 90-120°C. Tomu také ale odpovídá poměrně malá akumulace, která se pohybuje mezi 2-5 hodinami. Jsou vhodná do přechodně nebo krátkodobě obývaných rekreačních objektů (chat či chalup).

Polotěžká kamna jsou vhodná do objektu k trvalému bydlení obývanému nepravidelně. Využívají se také jako alternativní zdroj tepla, především při přechodném období (jaro, podzim). Teplota povrchu pláště je asi 50-80°C. Akumulace u takovýchto kamen je 6 - 12 hodin.

Těžká kamna (sálavá) se stavějí jako hlavní zdroj topení pro celý objekt. Pro jejich realizaci je důležité  správně a přesně připravit stavbu a dimenzovat ohniště, tahový systém a všechny teplosměnné plochy. Akumulace je 13-20 hodin, mnohdy i více. Teplota povrchu pláště se pohybuje mezi 40-50°C.

 

Sporáky:

účel:  Tepelná úprava potravin. Vytápění je funkce druhotná.

Účinnost: 55 – 60%

Sporák  je určen k vaření a společně s funkcí vaření, pečení a také možným ohřevem vody mohou být zhotoveny různé výměníky, které ještě  přispějí k částečnému vytápění dalších místností.

Slovo sporák je odvozeno od slova spořit. To tedy znamená, že s poměrně malým množstvím dřeva můžeme zároveň uvařit a uvařit.

Dnešní podoba sporáku, taková jakou ji známe dnes, se začala objevovat na přelomu 18. a 19. Století.

Vyšší četnost přikládání, krátká akumulační doba a méně kvalitnější spalování na roštu, tedy s podstatně nižší účinností, téměř vylučuje použít sporák jako hlavní topidlo.

Samotné obsluha kachlového sporáku (vaření a pečení)vyžaduje jistou zručnost, ale představte si takovou voňavou kachničku nebo husičku s křupavou kůžičkou… Ta prostě jinak ani ničím nejde nahradit…

Kachlové sporáky lze doporučit pro rekreační objekty (chaty, chalupy) a příležitostně obývané objekty nebo pro přitápění do trvale obydlených objektů.

 

 

Krby:

účel:  Začlenění živlu ohně do interiéru.

Účinnost: otevřený 10-15%

                  S krbovou vložkou (dle účinnosti vložky) 50-80%

Klasický otevřený krb většinou představuje otevřené ohniště, včleněné do interiéru místnosti. Kladou svůj důraz na ojedinělý kontakt uživatele s plameny ohně.

Plápolající oheň a zvuk praskajícího dřeva navozuje pocit tepla domova a bezpečí. Je dokázáno, že posezení u otevřeného krbu pozorování ohně je nejlepší relaxací pro psychiku člověka zatíženého uspěchanou dobou.

Při určité stavební úpravě je možné využívat krb i pro grilování nebo přímé tepelné úpravy pokrmů.

Z hlediska účinnosti je otevřený krb pro vytápění nevhodný.


Oblíbené odkazy

Kontakt

Lukáš Motejl DiS.
Jiráskova 47, Jičín 506 01
723 501 239